המדריכים האחרונים שלנו

תקלות נפוצות במזגן שאפשר לתקן לבד

אם אתם בעלי מזגנים ישנים, אתם מכירים זאת היטב – לאחר שהמזגן נח לו במשך כמה חודשים נעימים, אתם מדליקים אותו שוב כדי שיספק לכם משב רוח רענן בקיץ או אוויר חמים ומפנק בחורף. אט אט אתם מגלים שהמזגן לא מחמם ולא מקרר ורק פולט אוויר פושר ועייף. או אז אתם אצים לברר כמה עולה תיקון מזגן ומה יכולה להיות הבעיה. אז אם גם לכם יש מזגן ישן או שאין לכם אחריות על המזגן החדש שקניתם לפני שנתיים, קראו אלו תקלות נפוצות תוכלו לתקן בעצמכם ולחסוך כסף ולא מעט כאב ראש.

ראשית חשוב לציין שתחזוקה שוטפת של המזגן תייעל את פעולת המזגן ותשמור עליו לאורך זמן. לכן אנו ממליצים שפעם בחודש תפתחו את המזגן ותנקו את המסננים מאבק ושאר לכלוכים. פעם בכמה חודשים אף מומלץ לנקות (בזהירות) את האזור החיצוני של המזגן (המנוע הגדול מחוץ לבית) ואת צינור הניקוז, שסתימה בו עלולה לפגוע ביעילות המזגן, וכן לגרום לכך שמים יתחילו לטפטף מהמזגן בתוך הבית. עוד דבר שכדאי לציין הוא שכאשר אתם בוחרים מזגן, מומלץ שתבררו על האחריות שמגיעה איתו ובהחלט כדאי לחדש את האחריות לאחר שהיא פגה.

פילטרים מלוכלכים וצינור ניקוז סתום הם שתי תקלות נפוצות מאוד, אך כאמור תוכלו לטפל בחלקי המזגן האלו ללא הזמנת איש מקצוע. כדי לנקות את הפילטרים יש לפתוח את כיסוי הפלסטיק של המזגן, להוציא את הפילטרים (מסננים) ולשטוף במים רגילים ללא שימוש בסבון או כל חומר ניקוי אחר. לאחר הייבוש יש להחזיר את הפילטרים למקומם, וכן לוודא שהרכבתם אותם בצורה נכונה.

את צינור הניקוז, אם הוא סתום, ניתן לפתוח בדרכים שונות כמו מקל דק וארוך או חוט ברזל איתו תנסו לשחרר את הסתימה בצינור. אפשר גם לנסות לשחרר באמצעות יניקה של הצינור (כן אפשר עם הפה, ובזהירות לא לבלוע את הלכלוך) לחץ האוויר ישחרר את הלכלוך שסותם את הצינור, ומים יתחילו לזרום.

תקלות נפוצות אחרות שניתן לפתור ללא איש מקצוע דווקא לא קשורות למזגן עצמו. לא אחת קורה שהשלט שלכם יוצא מסנכרון או סתם לא עובד, ולכן לא מעביר את הפקודות הנכונות למזגן. עד כמה שזה נשמע טיפשי, נסו להחליף סוללות או לאפס את השלט לפני שאתם רצים לטכנאי מזגנים שיציל אתכם מהחום הנורא (ועל הדרך יחייב אתכם בביקור טכנאי, ובצדק).

נקודה חשובה לסיום, רבים מקשרים תקלה במזגן לחוסר בגז, על אף שקורה לפעמים שצריך למלא גז במזגן, לא תמיד באמת חסר גז. לכן, אם המזגן שלכם לא עובד והזמנתם טכנאי, אל תבקשו מיד שימלא גז ובדקו שהוא אכן שלל אפשרויות אחרות. טכנאי מזגנים לא מקצועיים עלולים לנצל את התמימות שלכם ולמלא לכם גז על אף שלא חסר. מילוי גז יכול להגיע גם ל-700 ₪ וככול שהמזגן ישן יותר כך מילוי הגז יקר יותר. בכל אופן, השוו מחירים לפני שאתם משלמים על מילוי גז.