המדריכים האחרונים שלנו

קרניזים לעיצוב הבית

הם החלו את דרכם בעיצוב הקלאסי באירופה, כבר לפני מאות שנים, אך התםתחו מאז לאמצעי להסתרת חיווט כעור בבית – הקרניזים הם טרנד שהגיע לארץ כדי להשאר. למי שלא נתקל עדיין בקרניזים, מדובר בלוחות ארוכים המזכירים בצורתם מסגרות מעוצבות. את הקרניזים מתקינים בדרך כלל בין התקרה לקיר, או משתמשים בהם כפנל תחתון – קצת מעל השטיח.

קרניזים – כמעט בכל בית כפרי בארה"ב ובאירופה

בארה"ב, ובמדינות שונות באירופה כמו צרפת ואנגליה, עיצוב באמצעות קרניזים נפוץ ביותר בבתים הכפריים או בעיצובי יוקרה, כאשר הקרניזים יכולים להיות עשויים מחומרים שונים כמו עץ טבעי, סיבית, פלסטיק וחומרים אחרים. הקרניזים תוחמים את הקיר, ומוסיפים לעתים גם אלמנט של צבע נוסף, ומסתירים את החיבורים בין החלקים השונים המרכיבים את דפנות הבית.

שילובי צבעים מעניינים

בעיצוב פנים נהוג להשתמש ברניזים גם כאלמנט לשבירת צבע חזק. קירות הצבועים בחום כהה, ארגמן, סגול או כחול, או קירות עם טקסטורה מעניינת, תחומים בקרניסים קלאסיים צבועים לבן או שחור, המשווים מראה יוקרתי לחלל. בחללים מסחריים או תעשייתיים נעשה פעמים רבות שימוש בקרניזים כהים בצבעי חום או שחור על מנת להוסיף אפקט יוקרתי לבית.

עיצוב הקיר באמצעות קרניזים

טרנד נוסף בעיצוב חללים שונים הוא יצירת מתחמים על הקיר עצמו בהם הקרניזים משמשים כמעים מסגרת קבועה על הקיר. את המסגרת ניתן לצבוע בצבע שונה מקיר וליצור מראה מעניין של מסגרת ענק, או למקם בתוכה יצירות אומנות בגדלים שונים – כאשר המסגרת, העשויה מקרניזים, היא קבועה נותנת מראה אחיד גם ליצירות בסגנון או צבע משתנה.

קרניזים – גם לחללים חיצוניים

באמצעות קרניזים אפשר להשתמש גם בעיצוב חיצוני של הבית. בתים פרטיים נעזרים בקרניזים על מנת לתחום חלקים בגג הבית, לשדרג עיצוב של עמודי תמיכה לבית, או כאלמנט עיצובי על קירות החוץ, במיוחד על מנת להסתיר נישות, צינורות או חיווט (לדוגמה חוטי החשמל המגיעים למצלמת אבטחה).

התקנת הקרניזים

למרות שנראה כי מדובר במוטות המודבקים לקיר, בפועל התקנה הקרניזים מתבעת באמצעות הצמדה של החלק האחורי של הקרניזים על ידי הברגה מתאימה, ולאחר מכן חלקם הקדמי מולבש ומסתיר את ההברגה. בזכות שיטת התקנה זו ניתן להתקין קרניזים בצורה בטוחה גם סמוך לתקרה, מבלי לחשוש שהקרניזים יפלו ויפגעו חלילה בעומדים תחתיהם.

עיצובי פנים באמצעות קרניזים

מגמת עיצוב חדשנית שהחלה להיות פופולארית באחרונה, היא עיצוב נישות גבס בבית ותיחומם באמצעות קרניזים. בעוד מראה משטחי הגבס הוא פשוט יחסית, הקרניזים מוסיפים מראה קלאבי, ומעניקים אשליה של עיצוב עץ יוקרתי. באמצעות משטחי הגבס והקרניזים ניתן לבנות אדניות, בידוריות עליהן מוצבת טלוויזיה או מערכת סטריאו, ואפילו פינות ישיבה מיוחדות כאשר חלקי הגבס יוצרים מעין שולחן תחום בקרניזים, ופינות ישיבה עליהם מונחות כריות יוקרתיות מרופדות.

לסיכום, הקרניזים כבשו את תחום העיצוב בישראל, כפי שעשו קודם לכן בבתים הפרטיים ודירות היוקרה באירופה ובארה"ב, ועם מעט דמיון ניתן להשתמש בהם לעיצוב מעניין של חללים גדולים כקטנים בבית או המשרד.