המדריכים האחרונים שלנו

פתרונות לטיפול בבעית העיבוי

טיח צבעוני

אחת התופעות שקיימות כמעט בכל בית שני בישראל ואשר לא מייחסים לה חשיבות גדולה היא בעיית העובש. תופעה זו היא למעשה תופעת העיבוי (קונדנסציה) הנגרמת בבתים רבים, בדרך כלל באזורים הרגישים לרטיבות כמו חדרי מקלחת וכדומה, אך גם ובעיקר בנקודות בהן הייתה נזילה בעבר, כמו גגות של בניינים, דירות בקומות אחרונות ועוד.

התופעה הקטלנית שכולנו מכירים אך מזניחים

אנו נוטים לזלזל בתופעת העובש אך למעשה היא חמורה מאוד וחייבת טיפול ואף יכולה להביא להתפתחות בעיות חמורות עד כדי מוות. ב-2010 הורעלו למותם השחקנית בריטני מרפי ובן זוגה עקב בעיה חמורה של עובש אשר התפשטה בדירה בה שהו וגרמה להם להתפתחות של דלקת ריאות קטלנית ביותר שהובילו בסופו של דבר למותם הטראגי, והכל מבעיה לכאורה קטנה כל-כך כמו עובש אשר כולנו מכירים וחווים ופשוט מזניחים.

תופעת עיבוי זו נגרמת כאשר עובש וטחב מפזרים נבגים מסוכנים לחלל האוויר, ואלה נקלטים אצלנו בדרכי הנשימה ועלולים לגרום לנו לקשת רחבה של בעיות ומחלות החל מקשיי נשימה ודלקת ריאות, דרך עייפות כרונית, רעד בגוף, ועד אפילו ליקויים נפשיים קוגניטיביים, סרטן, טרשת נפוצה וכאמור, הסתבכות המובילה אפילו למוות.

חשיבות האיטום האיכותי בבית – הכנה לחורף ובכלל

למזלנו יש לנו מה לעשות, שלל אפשרויות מניעה וטיפול, שהם צעדי מנע יעילים במניעת בעיית העובש, וכן דרכים פשוטות לטפל בבעיה לאחר שהיא צצה. אך קודם כל עלינו לזהות את אותו חומר שחרחר ורקוב הנמצא אצלנו בבית ומתפתח במקומות לחים וסגורים ויש לנו דרכים לדאוג לך שזה לא יקרה, כמו: אוורור על בסיס קבוע של חדרי הרחצה שלנו, הקפדה על פתיחת הדלת אחרי מקלחת כמו גם ייבוש החלל ואי השארת מגבות רטובות מקופלות בחדר, ואלה למעשה הפתרונות הטובים ביותר שיעזור לנו להימנע מהסתבכות עם העובש הקטלני בטרם עת ולא להגיע בכלל למצב שהוא מתפתח.

אך אם כבר מצאנו עובש בדירה מה עלינו לעשות? קריאה לחברה המתמחה בשירותי אינסטלציה? או חברת איטום? למי עלינו לפנות? בדרך כלל חברות לאיטום גגות הן המנוסות ביותר בהתמודדות עם עובש שכן זה נגרם על פי רוב בדירות גבוהות או בקומות אחרונות כאשר לאחר הגשמים בחורף מצטברות שלוליות על גג הבניין וכאשר מלאכת האיטום שנעשתה לפני כן אינה מושלמת, נוצר חלחול בין גג הבניין לתוך דירתנו אל התקרה שלנו וכך למעשה, דרך אותה רטיבות נוצר העובש.

כלומר, אם נדע לאטום היטב את הגג, נמנע בחורף הבא תופעת  עיבוי זו ונחסוך לעצמנו כאב ראש וטיפול בבעיה, וכאמור הסתבכות עם מחלה מיותרת או חמור מכך.

לסיכום, הקפידו על איטום גגות מקצועי ועל אוורור דירתכם ובדקו בפינות החדר, בעיקר בחדר האמבטיה ובמקומות המועדים לפורענות כמו בקומת הגג, האם מתחילה להתפתח רטיבות וטפלו בכך בהקדם!