המדריכים האחרונים שלנו

טיפים להתמודדות עם עובש בבית

טיפול בעובש

אין ספק שכשמדובר על ניקיון ותחזוקת הבית שלנו, אחד הדברים הכי מעצבנים שיכולים לקרות זה לגלות שבמקום מסוים מתחיל להתפתח עובש, מה שקורה לרוב לאחר חשיפה גדולה למים ועל כן זה נפוץ בחדרי אמבטיה ובמקומות אחרים בבית בתקופת הגשמים. על אף שעובש הוא עקשן ומסרב להיעלם בקלות, בהחלט אפשר להסיר אותו להיפטר ממנו ואנו רוצים לחלוק כמה טיפים איך לעשות זאת. אם נתקלתם בעובש מתקדם המורכב לניקוי, כדאי להתייעץ עם אנשי מקצוע בטרם תפעלו בצורה שגויה.

מרבית הפעמים בהם תתקלו בעובש, יהיה מדובר בחדרים "רטובים" כלומר חדר האמטיה שלכם הוא האזור המועד ביותר להתפתחות עובש. נוסף על כך, העובש מתפתח לרוב במרתפים, ארונות מטבח שונים עם קרבה למקור מים ועוד.

ניקיון בעזרת ברזלית

בשלב הראשון עליכם להיפטר מן הסתם מהעובש הקיים. בתחילה זה עשוי להיראות קל וחלקים נכבדים מהעובש עשויים לרדת בקלות גם אם אתם משתמשים במטלית או סקוץ' רגיל, אך לאחר כמה דקות תגלו כתמים עקשנים שלא יורדים כל כך בקלות. חשוב לעבור עליהם שוב ושוב עם ברזלית כדי להסירם עד שלא נשאר אף כתם. בשלב הזה ניתן כבר להשתמש בחומר ייעודי להסרת עובש.

מעבר עם אקונומיקה

בניגוד לדעה הרווחת, אקונומיקה לא מסייעת בקטילת העובש, והיא תסיר לכל היותר רק את העובש שנמצא על פני השטח. עם זאת חשוב מאוד להשתמש באקונומיקה משום סיבות אחרות. העובש מושך אליו חיידקים רבים ונבגי פטריות ולכן הוא לא בריא. לאחר ההסרה יש לעבור על המקום עם אקונומיקה כדי להיפטר גם מהדברים הללו.

חומר ייעודי נגד עובש

סיימתם את שני הצעדים החשובים הללו, זה הזמן לקחת סקוץ' חדש ולעבור על כל המקום עם חומר מיוחד דוחה עובש שניתן למצוא בכל סופר. השימוש בחומר ייעודי נגד עובש מסייה בקטילתו ומונע חזרה תכופה של העובש מיד לאחר הניקוי. אם לא תשתמשו בחומר איכותי, או שתנקו רק עם אקונומיקה, העובש עלול להופיע שוב מספר ימים לאחר הניקוי.

איך למנוע עובש?

  • לאחר המקלחת פתחו את החלונות ואת הדלת ותנו לאדים לצאת החוצה, הם אלו האחראים בדרך כלל על יצירת העובש.
  • התופעה חוזרת על עצמה? שווה לצבוע את הקירות מחדש עם צבע ייחודי דוחה עובש.
  • אם אתם רואים עובש שמתפתח במקומות מסוימים לאחר הגשמים בחורף כדאי לבדוק אם ישנה נזילה במקום מסוים בבית. איטום שלה עשוי לפתור את הבעיה לזמן ארוך יותר ולפעמים אף לצמיתות.
  • לפני שמפתפח עובש ישנו ריח חזק של רטיבות. קל יותר להתמודד עם רטיבות לפני שהעובש מתפתח ולכן היו עירניים לריח של רטיבות בבית.
  • איטום הגג מסייע במניעת התפתחות עובש בבית.

הידעתם?

עובש הוא שם כללי לכל מיני פטריות שבמהלך התפתחותן יוצרות קורים. בשלבי הגדילה העובש מכיל נבגים, והעובש בכללותו עלול להזיק לבריאות. הוא במיוחד עלול לסכן בעלי מערכת חיסונית חלשה או כאלה עם בעיות במערכת הנשימה.

עובש לא מביא רק צרות, וישנם שימושים שונים לעובש בתעשיית המזון, במחקר וברפואה. עובש גם יכול לסייע לפירוק ביולוגי לא רצוי של חומרים בטבע, דוגמת אוכל שהתקלקל, ולכן יש לו חשיבות לשימור מערכות ביולוגיות.

כאשר אלכסנדר פלמינג גילה בטעות את הפנצילן, היה מדובר על סוג של עובש הנקרא פניציליום.