המדריכים האחרונים שלנו

חמישה טיפים לבחירת מברגה

מברגה היא אחד מכלי העבודה הבסיסיים שצריכים להיות בכל בית. אנשים רבים מתלבטים איזו מברגה לקנות לארגז כלי העבודה שלהם ואיזו מברגה מתאימה לצרכים שלהם, ובאמת, לפני שמשקיעים ורוכשים מברגה, יש צורך לברר עם עצמך מה המטרה העיקרית והשימוש המרכזי עבורו נדרשת המברגה. יש הבדל גדול באם המטרה היא שימוש יומיומי להרכבת רהיטי עץ למשל או כל שימוש אחר וכמובן שגם תדירות השימוש צריכה להילקח בחשבון.

נכון הוא שמברגה היא אחד מכלי העבודה שניתן למצוא בכל חנות כלי עבודה אפילו הקטנה ביותר, אבל לא בכל חנות כלי עבודה ניתן למצוא את כל המבחר הקיים וכל החברות המייצרות מברגות. על מנת לעזור לכם לבחור את המברגה שתשמש אתכם בצורה הטובה ביותר, הנה חמישה טיפים לבחירתה:

  1. קודם כל בטיחות – כיום, עם ההתפתחות הטכנולוגית ואיתה הדגש על הנדסת האנוש, נושא הבטיחות של המשתמש בכלי עבודה קיבל מקום חשוב ביותר.  בטיחות המברגה זה אומר גומי מונע החלקה בידית, מפסק הגנה במקרה של נפילת הכלי, מנגנון הגנה מפני חימום יתר (קיים רק בחלק מהמברגות) ולסיום יש מברגות המכילות אפילו רכיב מיוחד שמזהה מצבים חריגים או פתאומיים כמו התקלות בחפץ קשה בזמן ההברגה או אפילו חסימה כלשהי. רכיב זה מפסיק מידית את פעולת המברגה ומונע סיבוב פתאומי ומסוכן של גוף המברגה.
  2. סוג המנוע של המברגה – היום, מרבית המברגות מיוצרות עם מנוע שלא מתבסס על פחמים. במברגות הללו שמסומנות בסימן היכר בינלאומי באותיות EC לא נדרש להחליף פחמים ואולי זה נראה זניח, אבל זה בהחלט משמעותי. המנועים של המקדחות ללא פחמים הם עוצמתיים יותר, קטנים יותר ואורך החיים שלהם ארוך הרבה יותר.
  3. סוללה איכותית – בעבר כל המברגות היו מברגות עם כבל חשמל, היום מרבית המברגות ואלו שמאפשרות חוויית שימוש הן המברגות שלא מחוברות לחשמל באמצעות כבל, אלא מגיעות עם סוללה נטענת שמהווה את מקור האנרגיה למברגה. הסוללות הן בדרך כלל סוללות קדמיום, ניקל או ליתיום. הסוללה הטובה והמועדפת היא סוללת הליתיום מאחר והיא קלה יותר ויש לזה השפעה על משקל המברגה. סוללת הליתיום מאפשרת גם עבודה ממושכת יותר בגלל שיש לה קיבולת גדולה יותר. יתרון נוסף של סוללת הליתיום היא הטעינה ה עצמה. את סוללת הליתיום ניתן להטעין גם רק חצי, בעוד שהסוללות האחרות מחייבות הטענה מלאה לפני כל שימוש.
  4. 4.       סוג המברגה – בשוק קיימים שלושה סוגי מברגות: מברגות פוטר המכונות גם מברגות קלאץ', מברגות שיש להן אפקט רטט ונקראות אימפקט והשלישי הן מברגות שמשמשות גם כמקדחות. לכל אחד מהסוגים מטרת שימוש אחרת וכשבוחרים מברגה יש לדעת מהו השימוש העיקרי שיעשה בה.
  5. השימוש העיקרי – השימוש העיקרי שיעשה במברגה הוא אחד השיקולים המרכזיים שיש לקחת בבחירה הסופית, אחרי ששמנו לב לבטיחות, למנוע, לסוללות ולסוג. את המברגה צריך להתאים לשימוש האישי ולצרכים הספציפיים של הרוכש. נגר צריך מברגה מסוג אחד (בדרך כלל מברגת פוטר) ואילו מתקין טלוויזיות צריך מברגה משולבת שיש לה גם פטישון לבטון.