המדריכים האחרונים שלנו

דוד שמש – 5 טיפים להתקנה בטוחה

בארץ שלנו שהיא שטופת שמש, חבל שלא לנצל את האנרגיה הזו שהיא לגמרי חינמית ואפילו לא מתכלה וגם לא מזהמת. מעבר לעובדה שחימום מים בעזרת השמש היא הבחירה הנבונה ביותר בארץ שלנו, חובת התקנת דוד שמש אפילו מעוגנת בחוק שקובע כי בכל דירה חדשה יש להתקין מערכת סולארית ורק עמידה בתנאי זה מאפשרת קבלת טופס 4.

בשוק קיימים כמה סוגים של דודי שמש ובמקרים שבהם קיימת בעיית מקום על הגג או שהבניין הוא רב קומות והמרחק בין הדירות או חלקן לבין הדוד גדולים, מתקינים בתוך הדירות או סמוך להן במקום נסתר בחדר המדרגות דודי שמש הכוללים מחליפי חום.

פעמים רבות לאחר כמה שנים ובגלל שהזמן עושה את שלו או בגלל תחזוקה לקויה של דוד השמש, נדרשים הדיירים להחליף את דוד השמש שלהם ולהתקין חדש. חשוב שהמתקין יהיה מתקין מוסמך, שיקפיד על התקנה בטוחה.

5 טיפים להתקנה בטוחה:

  1. לא לבד – בעידן שבו יש לא מעט סרטוני הדרכה כמעט בכל תחום בחיים ואנשים רבים בוחרים לטפל ולתקן דברים בשיטת DIY בתחום דודי השמש חובה להימנע מכך ולא לבחור בשיטת "עשה זאת בעצמך". התקנה בטוחה של דוד שמש דורשת מיומנות, הכרת התקן והקפדה על דברים רבים. חשוב להיעזר במתקינים מוסמכים ומקצועיים.
  2. מתקין מוסמך – כאמור, רק מתקין מוסמך יכול להתקין דוד שמש ולכן, לפני שאתם סוגרים עם מישהו, בקשו לראות תעודת הסמכה ובררו כמה זמן עוסק בזה? מה הניסיון שיש לו? האם מוכן לתת טלפונים לממליצים שאצלם התקין בעבר ועוד.
  3. זהירות מחאפר – לצערנו יש בשוק לא מעט חאפרים שישמחו לבצע עבורכם התקנה של דוד שמש, לרוב במחיר מוזל שנראה משתלם יותר. בקשו לראות את הדוד מבפנים מאחר ולא פעם, החאפר לא מביא לכם דוד שמש חדש, אלא משומש שנצבע ונעטף בניילון כאילו הוא חדש. דוד שמש כזה יכול להיות לא תקין, לא יחזיק מעמד לאורך שנים ועלול גם להתפוצץ. מתקין רמאי מראה על עבודה לקויה ומסכן אתכם גם ברמה בטיחותית.
  4. התקנה לפי התקן – בראש ובראשונה חייב ים להקפיד להתקין לפי התקן הקיים בישראל.  התקן הקיים מפרט מה הפעולות ומהם אביזרי החובה שחייבים להשתמש בהם בעת ההתקנה של המערכת סולארית או דוד השמש: פינוי המערכת או הדוד הישנים, התקנתם של ברזי ניתוק וערבול וגם של שסתום ביטחון, טיפול והחלפה של הצנרת שבין קולט השמש והדוד והקפדה על מרחק צנרת שלא עולה על 4 מטרים בין הדירה והדוד.
  5. בדיקת תקינות – מתקין מוסמך יוודא לאחר ההתקנה שהכל עובד כשורה והמערכת כולה תקינה וכמובן שהמים החמים מגיעים לאן שצריך, ורק אז ייפרד לשלום כשהוא נותן לכם תעודת אחריות וזמין לכל בעיה אם תצוץ.