המדריכים האחרונים שלנו

בנייה קלה של קיר גבס

קירות גבס הפכו זה מכבר לעניין אופנתי בעולם עיצוב הבית; לא זאת בלבד, אלא שהם מעניקים מגוון אפשרויות נרחב של עיצוב הדירה: מעקות, תיחום, חדרים ונישות דקורטיביות שונות.

הגבס מהווה חומר גלם זול למדי וגמישותו מאפשר פיתרון קל ויעיל; על אף המורכבות שבדבר, התקנת קיר גבס אינה מחייבת שירותיו של איש מקצוע. בהחלט ניתן לבנות קיר גבס בשיטת "עשה זאת בעצמך", אולם הרכיבים החיוניים כאן הם זמן וסבלנות, כמו גם מעקב מוקפד על שלבי העבודה ההכרחיים.

האלמנטים הקריטיים לבניית קיר גבס: ניצבים, מסלולים ופלטות גבס.

כלי עבודה: פטיש, ברגיי פח, מסמרי פח, סרט שריון, סכין, עפרון, פלס מגנטי נצמד, פלס רגיל, שפכטל, ברגיי גבס, שופין גבס ומסור גבס מעוגל.

טרם תחילת העבודה – מדדו את האזור בו יונח קיר הגבס, תוך הקפדה יתרה. יצוין כי יתכנו גדלים משתנים בין קירות ולפיכך חשיבותה של בדיקה רוחבית ואורכית.

שלבי העבודה

תכנון: סמנו גודל רצוי לכיסוי בקיר גבס. באם מדובר בקיר חיצוני, רצוי לרכוש פלטה של גבס ירוק – עמיד בפני רטיבות. היעזרו במספרי הפח על מנת להתאים את הגודל.

בניה: התחילו לחבר את המסלולים מהרצפה או מהקיר, תוך חיזוקם באמצעות הברגים. רצוי לעשות שימוש בפסי איטום לאורכם של החיבורים. זכרו לפזר את הניצבים במרחק שאינו גדול מ-40 ס"מ האחד מהשני, על מנת ליצור מחיצה ישרה ויציבה והתחילו לחבר. החיבור יבוצע באמצעות הברגת ברגיי דפיקה במקומות הקדוחים. אחר-כך תוכלו לסמן בעיפרון את הגדלים הרצויים ללוחות, ולחתוך באמצעות סכין. הקצוות החתוכים ייושרו באמצעות שופין.

חיבור: חברו את הלוחות אל השלד על-ידי ברגיי גבס. הקפידו לדפוק את הברגים כך שלא ישקעו יותר מדי (ויביאו לקריעת הגבס), אלא מספיק לטובת מרקם קיר חלק. בסוף התהליך, חברו את הניצבים במקומות בהם פלטת הגבס נגמרת. במידה שהפלטה קטנה מדי – חברו חתיכה נוספת וכן הוסיפו ניצב. עבדו עם הפלס וודאו שכל ניצב ישר ביחס לחבריו.

גימור: זכרו להגן על הפינות, באמצעות חיבור פינות משתנות או פינות מתכת וחברו אותן באמצעות שפכטל או ברגיי גבס. אחר-כך תוכלו לחבר את לוחות הגבס באמצעות סרט שריון (זה המחבר בין הלוחות) ומרחו על החיבור מרק שפכטל. הצמידו את הסרט, נקו את השאריות בצדדים באמצעות מרית, מרחו שכבה נוספת של מרק שפכטל והניחו לכל העסק להתייבש. לאחר מכן, אתם מוזמנים למרוח שפכטל על הלוח כולו, עד לקבלת מרקם אחיד. כעת תוכלו לשייף ולצבוע.

עוד משהו שיעניין אותך:

סדרות מומלצות – באתר yes
שי פניני – עורך דין מסחרי