המדריכים האחרונים שלנו

בדק בית – מתי צריך לבצע בדק בית ולמה

בדק בית בדק בית

בדק בית הוא פעולה חשובה שחייבת להתבצע בכל עסקת רכישה של בית חדש. עבור מרבית האזרחים בעולם כולו ובמדינת ישראל בפרט, העסקה הגדולה ביותר שהם מבצעים הינה רכישת בית או דירה חדשים. כיון שכך, לא ממש נעים כשהרוכשים מגלים, באיחור ניכר, שקיימים ליקויים משמעותיים בנכס שרכשו. הליקויים יכולים להיות משמעותיים יותר או פחות, ועלולים להשפיע במידה כזאת או אחרת על איכות החיים. לעניין זה, ביצוע בדק בית לבניה קלה הוא משמעותי הרבה יותר, כיון שבסוג הזה של בנייה, יש משמעות גדולה לכל תקלה. מהו בדיוק בדק בית? מתי כדאי וצריך לבצע אותו? מי אמון על ביצוא המלאכה? בשורות הבאות נרחיב מעט את היריעה בנושא החשוב הזה.

בדק בית – מה זה בכלל

בדק בית  הוא למעשה בדיקה יסודית של הנכס המועמד לרכישה. ואולם לא מדובר בבדיקה שטחית, אלא בבדיקה מעמיקה ויסודית של הנכס, על כל חלקיו השונים. הבדיקה נועדה לגלות תקלות, בין אם מדובר בתקלות ובעיות בסיסיות במבנה ובין אם מדובר בתקלות אחרות, שעלולות אולי להפריע אבל ההשפעה שלהן על איכות המבנה והשרידות שלו היא נמוכה. בעלי נכסים רבים נוהגים לבצע, זמן קצר לפני המכירה, מה שנקרא "שיפוצים קוסמטיים". שיפוצים מהסוג הזה נועדו למעשה לשפר את המראה הראשוני של הנכס, ובעיקר להסתיר תקלות משמעותיות בנכס המדובר. למשל – צביעה וטיוח חיצוני של חדר יכולה לכסות על קיומם של סדקים בקירות, שעלולים להצביע על קיומה של סכנה ממשית לדיירים בו. בעל מקצוע המומחה בנושא, יגלה מייד את נקודות התורפה של המבנה, יעלה את הגילויים על הכתב ויספק למי שהזמין את הבדיקה את כל המידע בנושא.

מתי כדאי לבצע בדיקה לפני רכישת נדל"ן

אף שיש רבים החושבים כי בדק בית צריך להתבצע רק ברכישת נכס נדל"ן ישן, הדבר איננו נכון בעליל. ביצוע בדיקה יסודית לנכס חדש, חשובה באותה המידה כמו בנכס ישן ואולי אפילו יותר. ברכישת נכס חדש, יש אחריות של הקבלן על תקלות ובעיות בנכס, לתקופה מסוימת מרגע המסירה. אם לא מבוצע בדק בית יסודי, ייתכן מאד שתקלות או בעיות קיימות לא יתגלו בפרק הזמן של האחריות, אלא רק לאחר מכן. במקרים כאלה, יתנער הקבלן בדרך כלל מהאחריות והתשלום עבור התיקונים ייפול על הרוכשים. בדק בית מקצועי מזהה את התקלות עוד לפני שהן באות לידי ביטוי בשטח. וכיון שהדו"ח של המומחה הוא מחייב מבחינה חוקית, הרי שהקבלן מחויב לבצע תיקונים כפי שנכתבו בדו"ח. כך שלמעשה, בדק בית חוסך, או עשוי לחסוך ממון רב.

אם יש בדעתכם לרכוש נכס, בין אם מדובר בבית חדש או ישן, ביצוע בדק בית הוא הדבר הנכון לעשות. כדאי ליצור קשר כבר כעת ולעשות צעד חשוב שיכול לחסוך לכם ממון רב ועגמת נפש לא מעטה.