המדריכים האחרונים שלנו

איך שותלים עץ כמו שצריך

שתילת עצים ניראת כמו משימה קלה למראית עין, הרי בסה"כ לוקחים עץ צעיר שמים אותו באדמה ומשקים אותו אחת לכמה ימים והוא יגדל ויביא לנו פירות בעוד כמה שנים… אז לא, יש עצים חסינים יותר שהתהליך שתיארנו מעלה אמנם לא אידיאלי גם עבורם אבל ישרדו זאת כיוון והם מסתגלים בקלות, לעומתם עצים שקצת יותר עדינים ופחות מסתגלים יתקשו להיקלט ועלולים למות או לגדול בצורה גרועה ולא להביא פירות או לחילופין פירות לא טעימים.

לפניכם מדריך שתילת עצים מפורט ומלא באמצעותו תוכלו להקטין את הסיכוי שהעץ החדש ששתלתם ימות ויתייבש לכם ולהגדיל את סיכויי ההצלחה עם העץ החדש שלכם.

מדריך שתילת עצים

• התאמת העץ לאזור והאקלים – ראשית חשוב מאד להתאים את סוג העץ לאזור השתילה, ישנם עצי פרי רבים שבצפון הארץ יביאו פרי טעים ומתקתק בעוד במרכז או בדרום לא יניבו אפילו פרי אחד אם בכלל יצליחו להיקלט, הכל תלוי בגובה מעל פני המים, האקלים וכמות השמש.
• שתילה בתקופה ראויה – שתילת עצים חייבת להתבצע בתקופה ראויה בה מזג האוויר קל ומתאים, בדרך כלל התקופה הכי טובה היא בסוף חודש פברואר בחג ט"ו בשבט, זוהי תקופה קרה אמנם אך כבר אחרי סכנות התקרחות העלים (קרה) ולפני תקופת האביב המלבלבת והחמסינים המלווים איתה, אך אם בכל זאת לא שתלתם בפברואר – מרץ השתדלו להימנע מחודשי הקיץ יולי ואוגוסט שחמים במיוחד ומחודשי החורף דצמבר וינואר שעלולים להביא עמם קרה שתהרוג את העץ הצעיר.
• הכנת בור ראוי – הכינו בור ראוי בדיוק בגובה הנכון שלא יכסה את הגזע מצד אחד ומצד שני שלא יבלוט מידי החוצה, מלאו את הבור במים לפני השתילה.
• השקייה שבוע ראשון – בשבוע הראשון מלאו את גומת הבור במים במשך כל יום.
• הגנה מפני השמש – צבעו את גזע העץ בלבן (צבע מיוחד או סיד) בכדי לשמור על הגזע מפני השמש החזקה של חודשי הקיץ.