המדריכים האחרונים שלנו

איך מעתיקים עצים ממקום למקום

העתקת עצים זהו מושג מקצועי להעברת עצים בוגרים ממקום למקום, זוהי משימה קשה ביותר שגם אם תעשו אותה 100% נכון קיים סיכוי גדול שהעץ לא ישרוד את המעבר. אבל אם תעשו אותה ממש לא כמו שצריך הסיכוי של העץ לשרוד יהיה קלוש עד אפסי.

בכתבה זו תמצאו מדריך העתקת עצים בצורה נכונה שתעלה את סיכויי העץ לשרוד את המעבר.

מדריך העתקת עצים

• כלל ראשון מזג אוויר ועונה – עצים ושיחים צריכים תנאי אקלים טובים כדי להיקלט בצורה איכותית לאדמה חדשה, אחת לכמה עץ גדול שכבר נטע את שורשיו במקום אחר ועבר טראומה של עקירה והזזה ממקומו הטבעי, בחרו עונה שבה סביר להניח מזג האוויר לא יהיה קיצוני לכאן או לכאן (תקופת טרום אביב – סוף פברואר תחילת מרץ היא התקופה הטובה ביותר) והקפידו לבחור יום שתחזית מזג האוויר מבשרת בו על יום נעים במיוחד.
• כלל שני הכנה ראויה של העץ לפני המעבר – לפני העברה של העץ יש להכין אותו בקפידה, גזמו את רוב הענפים של העץ ובעיקר את אלו שיש להם עלים ירוקים (העלים לוקחים כוח מהעץ שיצטרך אותו להיקלטות באדמה מחדש), צבעו את העץ בסיד לבן או לובן מיוחד לעצים והשקו היטב את האדמה סביב לו גם כדי שהעץ לא יהיה צמא ביום המעבר וגם שהאדמה תהיה רכה.
• כלל שלישי יום המעבר – חפרו מסביב לעץ רצועה דקה לעומק שתשאיר לו מספיק אדמה לשורשים אבל גם לא תהיה רחוקה מידי ובכל פעם שתתקלו בשורש שחוצה את התעלה חתכו אותו עם מסור עצים חד וטוב בצורה הכי חלקה שאתם יכולים.
• כלל רביעי בור הקליטה – הכינו בור שיתאים בול לגודל העץ והאדמה שבאה סביב שורשיו, שהטרקטור יניח את העץ בעדינות במרכזו ותכסו עם טורייה, צרו מסביב גומה ומלאו אותה מיד במים.
• כלל חמישי ואחרון התקופה שאחרי המעבר – בשבוע שאחרי המעבר השקו את העץ בכל יום וכסו אותו ברשת צל.